Odbornou konferenci, která byla určená především lékařům a zdravotníkům z oborů ORL, neurologie, psychiatrie, psychoterapie nebo fyzikální medicíny, pořádala nezisková organizace NETICHO ve spolupráci s Českou společností otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Generálním partnerem akce byl zdravotnický holding AKESO, který také zajistil prostory i zázemí ve svém moderním multifunkčním sále Centra duševní rehabilitace.
Témata přednášek, které si do Berouna přijelo poslechnout více než 130 posluchačů, představila současný stav diagnostiky a terapie, možnosti oborové spolupráce, nové pohledy, postupy, služby i produkty spojené s problematikou tinnitu. „Jedná se v podstatě o vůbec první multioborovou konferenci na téma tinnitus, která se kdy konala a jsem velmi rád, že jsme mohli být generálním partnerem a podílet se na organizaci i odborných přednáškách. Problematika tinnitu se mezi odborníky i pacienty dostává stále více do povědomí, a i naši lékaři v Centru duševní rehabilitace se v rámci využití neurostimulační metody tinnitu věnují,“ uvádí ředitel pro zdravotní politiku a úhrady AKESO holding MUDr. Martin Sklenář, MBA, LL.M.
Právě téma s názvem Neinvazivní neurostimulační terapie a její využití v léčbě tinnitu představil publiku neurolog a psychosomatik Centra duševní rehabilitace MUDr. David Pánek, Ph.D. „Přednáška byla zaměřena na možnosti využití tzv. neinvazivní mozkové stimulace v léčbě tinnitu. Na našem pracovišti využíváme dvě moderní neurostimulační metody – repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci (rTMS) a transkraniální stimulaci nízkou intenzitou stejnosměrného proudu (tDCS), které představují bezpečnou komplementární léčbu u pacientů trpících tinnitem. Tinnitus patří mezi závažné, multifaktoriální onemocnění, a především v chronické formě velmi zatěžuje pacienty v běžném fungování v životě. Přináší pacientům kromě pískání, šumění nebo hučení v uších také řadu dalších potíží, jako je například nespavost, podrážděnost, zvýšená denní únava nebo bolesti pohybového aparátu, a proto je potřeba tento problém uchopit komplexně. V Rehabilitační nemocnici Beroun ve spolupraci s ORL lékaři kombinujeme na jednom místě jak léčbu neurologickou a rehabilitační, tak i psychoterapeutickou.“
Ne vždy se však pacient setká u lékaře s pochopením a validací svého problému. Právě tomuto problému se věnovala ve své přednášce Bc. Eliška Kvasničková, preventistka sociálně-patologických jevů psychoterapeutického týmu bohnické nemocnice. „V mém bloku, který jsem nazvala Možnosti efektivní komunikace s pacientem, jsem se snažila ukázat, že pacient s tinnitem potřebuje především cítit naději, což se bohužel mnohdy neděje. Naděje, lidskost a pochopení ze strany zdravotníků a odborníků, kteří tento problém nebagatelizují – to pacienti potřebují. S tím jsem se já, jako pacientka, při léčbě bohužel nesetkala. Pokud dáme pacientům naději na zlepšení jejich zdravotního stavu, můžeme velmi přispět k jeho zlepšení, a snížit tak intenzitu projevů tinnitu. Do svého vstupu jsem si pozvala i dva hosty, kteří mají také osobní zkušenost s tímto problémem a pohovořili o svých pocitech. Musím ocenit jejich otevřenost, se kterou se o své potíže s publikem podělili.“
Dalšími tématy, se kterými vystoupili tuzemští i zahraniční hosté, byly role fyzikální terapie v léčbě tinnitu – léčba vysokovýkonným laserem, změny ve sluchovém systému vyvolané tinnitem, zvuková terapie – Tinnitus Retraining Therapy (TRT), kognitivně-behavioralní terapie v léčbě tinnitu, Neticho – jak pomáháme lidem s tinnitem?, tinnitus
u dětí a mladistvých, dopravní nehody a whiplash syndrom – efektivní prevence, diagnostika i terapie.
Podle dosavadních statistik trpí v České republice tinnitem až 14 % populace. Příčin může být několik, nejčastěji je tinnitus vyvolán nadměrným hlukem, na vině může být vestibulární schwannom, nebo nadměrný či dlouhotrvající stres. Věková hranice pacientů s touto diagnózou se přitom stále snižuje a tinnitus se nevyhýbá ani dětem a mladistvým.