V CDR rozdělujeme akutní péči na oddělení s nižším a vyšším stupněm dohledu.
Ta oddělení, kde se léčí pacienti se závažnějšími psychickými potížemi, kteří proto potřebují vyšší dohled, kladou na první místo bezpečnost pacientů a jsou koncipována k minimalizaci rizika jakéhokoli nebezpečí. Program zahrnuje individuální a především skupinové terapeutické aktivity. Jedná se neodkladné hospitalizace jako jsou například akutní psychotické stavy, těžké depresivní obtíže, manické stavy, akutní stavy v rámci závislosti na návykových látkách, stavy po sebevražedných pokusech a jiné naléhavé potíže.
Oddělení s nižším stupněm dohledu jsou určena pro pacienty, kteří se již dokážou zapojit do intenzivního terapeutického programu. Ten je složen především ze skupinových psychoterapií a komplementárních terapií, mezi které patří muzikoterapie, arteterapie či dramaterapie. K dalším možným léčebným metodám se řadí pokročilé neurostimulační techniky využívající stimulaci stejnosměrným proudem slabé intenzity (tDCS) a magnetickým proudem (rTMS). Za strukturou celého terapeutického programu stojí přední český psychiatr prof. MUDr. Ján Praško Pavlov, Csc.
Hlavním cílem tohoto typu akutní péče je základní stabilizace duševního stavu pacientů, a edukace týkající se jejich další léčby. Léčebný plán se snažíme každému pacientovi přizpůsobit tak, aby co nejlépe reflektoval specifika a závažnost jeho duševních problémů.
Pacienti jsou ubytovaní na dvoulůžkových pokojích, které mají vlastní sociální zařízení. Každý z pacientů tak má dostatek klidu a soukromí pro efektivní a úspěšnou léčbu. Na oddělení najdou také komunitní prostory a speciální místnost určenou k deeskalaci napětí a možnosti uvolnění agrese či tenze.
Kromě toho mohou ti pacienti, kterým to lékař doporučí, využívat v rámci terapeutického programu i další facility CDR, jakou jsou například bazén, fitness centrum nebo knihovna.
Každý den začíná budíčkem v 7:20. Po ranní hygieně je čas na rozcvičku s příběhem a po ní na snídani spojenou s výdejem medikace. Následuje vizita, na které mohou pacienti probrat svůj zdravotní stav s ošetřujícím lékařem. Jednou týdně probíhá i rozsáhlejší vizita, které se účastní primář CDR. Ranní program zakončuje komunitní setkání všech pacientů a personálu.
Zbytek dopoledne vyplní pacienti terapeutickými aktivitami jako jsou pohybové nebo tvůrčí činnosti. Po nich se podává oběd spojený s výdejem medikace.
Odpoledne se pak nese ve znamení terapií, buď skupinových, nebo individuálních. Je zde prostor i na volný čas nebo návštěvy blízkých. Vše záleží na konkrétním léčebném plánu a zdravotním stavu pacienta.
Podávání večeře a medikace značí přechod dne do jeho podvečerní fáze. Od tři čtvrtě na osm běží dvouhodinový blok s relaxací, komunitním setkáním a klubem, tedy aktivitou organizovanou pacienty, která napomáhá k odreagování a stmelení kolektivu.
Patnáct minut před desátou hodinou probíhá výdej noční medikace. Noční klid začíná od desíti hodin, při kterém se všichni ukládají ke spánku, aby načerpali síly do dalšího dne.