×

Komplementární terapie

Aquaterapie v prostředí bazénu a sauny je  terapeutickou metodu, která využívá vodu k podpoře léčby duševních potíží, a to prostřednictvím různých cvičení a relaxačních technik. Probíhá v našem bazénu a sauně, které se nacházejí v podzemním podlaží Centra duševní rehabilitace.

Jedná se o skupinovou aktivitu, jež nicméně zohledňuje individuální přístup. Během ní si pacienti nejen zaplavou, ale získají též příležitost rozvíjet své základní plavecké dovednosti, které jim pomůžou:

  • Správně dýchat na místě i v pohybu.
  • Osvojit si základní polohy splývání na břiše a zádech.
  • S rozvojem vnímání vody na záběrových plochách rukou i nohou.
  • S koordinací těla v prostoru samostatně i ve dvojicích.
  • Překonávat nepříjemné stavy a úzkosti ve specifických situacích, jako jsou například pády či skoky do vody.
  • Osvojit si schopnost relaxace a uvolnění svalového napětí ve vznášející se poloze.
  • Zdokonalit plavecké techniky typu prsa, kraul, znak a případně i motýlek se zaměřením na zlepšení dýchaní a jeho koordinaci s pohybem, rotací a polohou celého těla.

Výše popsanými aktivitami mohou pacienti rozvinout svoji celkovou tělesnou zdatnost v podobě zlepšení pohybových schopností, svalové rychlosti, síly, obratnosti a vytrvalosti. Průběh terapie se v této souvislosti řídí pravidly kontroly a rozvoje zatížení ve vodním prostředí s využitím principů FITT (stanovení frekvence, intenzity, intervalu odpočinku a typu cvičení). Kontrola intenzity zatížení je přitom zajištěna s využitím monitorovacího zařízení tepové frekvence Polar Verity Sense.

Sauna je k dispozici v průběhu každé lekce. Její využití je dobrovolné a slouží především k důkladnějšímu prohřátí těla, uvolnění svalů a navození osobní duševní pohody. Teplota vzduchu je nastavena tak, aby vždy vyhovovala většině pacientů.

Vedoucí terapie: Mgr. Daniel Jurák, Ph.D., s pomocí kolegů Zdeňka Karaly a Anheliny Boichuk

Pohybová terpaie je spojením fyzioterapeutických přístupů a aktivního cvičení. Je ideální pro chronické stavy bolestí pohybového ústrojí a je také účinným preventivním nástrojem. Součástí programu je základní diagnostika, vybrané kompenzační či posilovací cviky a případně i úkoly v podobě domácího cvičení.

Náročnost je vždy individuálně přizpůsobena, a to v režimu od klidného cvičení až po pořádnou makačku. Klienti si navíc mohu vybrat, zda si (například kvůli počasí nebo dle osobního rozpoložení) přejí cvičit v prostorách Centra duševní rehabilitace či venku.

Vedoucí terapie: RNDr. Mgr. Ondřej Pavlovič, Ph.D.; Bc. Filip Měchura; Mgr. Jana Hiršová a Bc. Monika Lukášová

Fitness terapie nabízí tréninkové programy s individuálním přístupem, které jsou vždy přizpůsobené potřebám pacientů tak, aby intenzita cvičení co nejlépe vyhovovala jejich možnostem. Na výběr je z široké škály aktivit, jako jsou cvičení na strojích či s volnou vahou, funkční trénink v podobě kondičního programu CrossFit nebo různé formy aerobních aktivit.

Fitness terapie nabízí i holistické poradenství v rámci životního stylu a optimalizaci zdraví – například v podobě srovnání cirkadiánního rytmu, nastavení správné diety či příjmu doplňků stravy.

Příklady tréninků:

  • Sportovní DNS (fyzio cvičení na strojích, kladkách či s použitím volné váhy).
  • CrossFit cvičení (funkční pohyby v intenzitě).
  • Aerobní aktivita, která vede k formování techniky dýchání a zvyšování aerobní kapacity (běh, veslování, spinning, skok přes švihadlo apod.).
  • Dle potřeb klienta (například podpora při zlepšení techniky vzpírání aj.).

Vedoucí terapie: Bc. Filip Měchura

Arteterapie (artepsychoterapie) je forma terapie využívající výtvarnou tvorbu k podpoře jak samotné léčby, tak i seberozvoje a růstu, jež prostřednictvím kreativního procesu napomáhá překonat a integrovat psychické a zdravotní obtíže. Vše se přitom odehrává ve vztahu klient – výtvor – arteterapeut.

Jde tedy o obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky ve směru snižování symptomů psychických či psychosomatických obtíží a tím zmírnění například konfliktů v mezilidských vztazích. V Centru duševní rehabilitace se pacienti setkávají s ostatními klienty především v rámci různých skupinových sezení, mezi které patří:

  • Tvořivé činnosti

Terapie tvořivých činností nabízí pacientům tvorbu dle vlastních představ. Lze si vyzkoušet malbu na plátno, kreslit pastelkami, malovat akvarelem, vodovkami, voskovkami, temperami nebo tuší. Kreativitě se meze nekladou, takže se klienti mohou pustit i do výroby koláže či nějak jinak výtvarně experimentovat. Cílem je vždy se v prostorách našeho moderního a útulného ateliéru umělecky vyjádřit. V případě zájmu si pacienti své výtvory mohou ponechat.

  • Skupinová arteterapie

Pacienti se zapojují do malování, kreslení nebo práce s keramickou hlínou, přičemž vycházejí ze svých osobních příběhů. Tento kreativní proces má terapeutický přesah a dodržuje základní pravidla terapeutické práce. Vzniklé výtvory nejsou hodnoceny a pracuje se s nimi jako s cennou informací, již pacienti terapeutovi poskytují například prostřednictvím koláže, malby, kresby či výrobku z keramické hlíny. Společně pak zkoumají souvislosti klientova životního příběhu, který jej do Centra duševní rehabilitace přivedl, a postupně se věnují nápravě.

  • Arteterapie s keramickou hlínou

Potřeba doteku přetrvává celý život a hlína lidem zprostředkovává dotek se sebou samým. Díky svým plastickým vlastnostem umí stimulovat přítomnou energii, kterou lze transformovat a neustále přeměňovat do zamýšlené podoby. Hlína je totiž jedním z výtvarných prostředků, jenž má velkou schopnost odrážet naše sebevnímání. Trojrozměrné vyjádření nám dovoluje na vymodelovaný objekt nahlédnout ze všech stran, ohmatat jej a tím i lépe poznat. Významný je samotný proces tvorby související s životním příběhem pacientů. Výsledné dílo lze posléze buďto zachovat, anebo jej tvůrci mohou vrátit do původní formy v podobě hroudy hlíny.

Vedoucí terapie: Mgr. Draga Čermáková a Mgr. Veronika Vodičková

Muzikoterapie využívá hudbu a její prvky (rytmus, melodii a harmonii) jako hlavní nástroj pro komunikaci a terapii, přičemž se zaměřuje více na osobní prožitek klienta než na jeho umělecké dovednosti. Hudba umožňuje snáze a efektivněji proniknout do hlubších úrovní lidského prožívání, kde působí napřímo. Jakým konkrétním způsobem se tak může dít, je vysoce individuální a závisí na konkrétních potřebách a cílech každého klienta.

Nejčastější prožitky bývají ve formě emocionální saturace, podpory v nesnadných situacích, uvolnění nahromaděného psychického napětí (abreakce) či silných emocí (katarze) a osobní proměny (restrukturalizace).

Muzikoterapie zahrnuje terapeutická setkání na dvou úrovních:

Základní, při které pacienti především zažijí nebo se naučí:

  • Poslechu a rozboru hudby.
  • Možnosti hraní na známé i neznámé hudební nástroje.
  • Společnému hraní a zpívání.
  • Základní abreakční a katarzní techniky.
  • Základní hudebně-relaxační techniky.
  • Základy volného pohybu (jedná se o spontánní tělesné vyjádření jako prostředku pro emocionální, psychologickou a fyzickou léčbu).

Pokročilá úroveň nabízí:

  • Terapeutický poslech a rozbor hudby.
  • Rozvoj psychosociálních dovedností.
  • Pokročilé abreakční a katarzní techniky.
  • Pokročilé hudebně-relaxační techniky.
  • Terapeutická práce s osobními tématy klientů.

Vedoucí terapie: Mge.et Mgr. Zdeněk Maté a Mgr. et Mgr. Zdeněk Drahoš

Teatroterapie (též známa jako dramaterapie) je psychoterapeutická metoda využívající divadelní techniky a dramatické procesy k podpoře osobního růstu a emocionálního uzdravení. Divadlo je v tomto pojetí chápáno jako nástroj k poznávání světa, kde si pod vedením terapeuta pacienti mohou vyzkoušet proces dramatické tvorby a vstoupit tak na „prkna, co znamenají svět“. V rámci terapie se lze zaměřit jak na přípravu dramatického textu a samotného hereckého ztvárnění, tak i na postup divadelní tvorby a vlastního autorského vystoupení.

Vedoucí terapie: doc. Ing. Mgr. Irena Žantovská, Ph.D.

K jednotlivým kreativním komplementárním terapiím si pacienti mohu vybrat z pestré škály konkrétních doplňkových aktivit, které zahrnují tyto činnosti:

  • Keramická dílna

Aktivity v keramické dílně mohu mít na pacienty jak rehabilitační, tak i relaxační potenciál, a to díky nenásilného rozvíjení smyslového vnímání, vlastní zručnosti, použití jemné motoriky a osobní koncentraci. Práce s hlínou dokáže eliminovat napětí i agresi. Dalším benefitem je pozitivní stimulace prstů, dlaní a obnova jak fyzické síly, tak i emocionální a psychologické kapacity.

V keramické dílně si pacienti mohou vytvořit výrobek od vlastního vymodelování až po konečnou povrchovou úpravu glazováním a vypálením v peci. K dispozici je také hrnčířský kruh, na kterém si lze vytočit libovolný druh keramického výrobku. Hotový výtvor si mohou klienti ponechat pro sebe nebo jej třeba darovat někomu blízkému.

Vedoucí terapie: Barbora Janoušková a Mgr. Veronika Vodičková

  • Textilní dílna    

Jako každá kreativní činnost také šití podporuje zklidnění, uvolnění a relaxaci. Pacienti mají k dispozici širokou škálu šicích náčiní a nástrojů, s jejichž pomocí si mohou vyrobit vlastní dekoraci či originální kousek šatníku.

Při šití na stroji se učí především trpělivosti, pečlivosti a soustředění, stejně tak i koordinaci, protože je k práci potřeba provádět více činností najednou při zapojení rukou i nohou. Textilní dílna nabízí také ruční šití nebo vyšívání, stejně tak i možnost si výrobek dotvořit s pomocí barev na textil. Klienti se naučí ušít například vlastní tašku na nákupy, crossbody tašku, pouzdro na telefon, obal na knihu aj. Svůj výrobek si mohou odnést nebo jej darovat někomu blízkému a udělat mu tak radost.

Vedoucí terapie: Bc. Veronika Stará

  • Háčkovací a pletací dílna

Pacienti, kteří mají blíže k pletení a háčkování, si mohou vyzkoušet řadu různých textilních řemeslných prací. Jde například o pletení s jehlicemi, prstové pletení, háčkování, drhání (macramé), tkaní (karetkování), vyšívání (křížkové, realistické, šitá krajka), korálkování či techniku ruční práce tapiko (tapiserie). Také v tomto případě platí, že kreativní činnost v člověku podporuje zklidnění, uvolnění a relaxaci.

Stačí si zvolit materiál v oblíbené barvě, techniku zpracování a stanovit si, co bude výsledkem snažení. Při tvorbě opakujících se vzorů (například pletení hladce) si člověk může navodit takzvaný stav flow, tedy úrovně úplného soustředění, která má meditativní a zklidňující účinky. Komplikované či nové vzory zase nutí k úplné koncentraci, kdy klienti musí například počítat oka, kontrolovat diagram návodu a obecně se tak zcela soustředit na práci. V mysli pak nezbývá místo na nic jiného a jde tak o velmi účinný způsob ke zklidnění pro ty, kterým se nedaří zastavit tok myšlenek.

Při této tvořivé činnosti přitom síla utahování reflektuje emoční naladění klientů a může tak být výborným nástrojem k uvolnění napětí a zpracování emocí. Výhodou je, že výsledek své práce pacienti vidí okamžitě a ideální je, pokud má hotový výrobek nějaké využití – například pro vlastní potřebu nebo jako dárek či charitativní projekt. Což přináší pocit smyslu a naplnění.

Vedoucí terapie: Ing. Bc. Zuzana Rothanzlová, DT

  • Hraní deskových her

Jedná se o skupinové hraní společenských her dle výběru. V nabídce jsou hry slovní, strategické, karetní, postřehové, vědomostní, kompetitivní i kooperační, a to od velmi jednoduchých až po obtížnější, včetně her pro jednoho.

Deskové hry pomáhají především s rozvojem jemné motoriky a soustředěním, při kterém se lze snadno uvolnit a také pobavit. Pacienti mohou zažít dobrý pocit z týmové spolupráce, kreativity, houževnatosti i schopnosti přijímat porážku. Deskohraní probíhá přímo na oddělení, popřípadě v prostorách knihovny Centra duševní rehabilitace.

Vedoucí terapie: Kateřina Cíhová