Tlak na výkon i sociální sítě
Psychické potíže a s nimi spojené riziko sebevražd se bohužel nevyhýbají žádné věkové skupině, přesto odborníci v poslední době zaznamenávají nárůst duševních problémů mezi dětmi a dospívajícími. „Mladá generace může být více zatížena tím, že je vystavena tlaku na výkon a srovnávání se s vrstevníky na sociálních sítích. Prakticky čelí odlišným výzvám než generace předchozí, a proto i pro nás jsou jejich problémy často hůře pochopitelné, to však nesnižuje míru této zátěže,“ upozorňuje MUDr. Matěj Kasal, vedoucí lékař ambulancí Centra duševní rehabilitace berounské nemocnice.
Buďme spolu
Prevencí před duševní nepohodou jak dětí, tak i dospělých je vzájemná komunikace, která by měla probíhat primárně v rodině. „Je to vždy otázka výchovy, vztahů v rodině. Základním pravidlem, které bychom měli dodržovat, je hlavně být spolu. Mluvit o věcech, o každodenním životě, zajímat se jeden o druhého. Například místo klasické otázky: co bylo ve škole? se můžeme zeptat jinak: co tě potěšilo, co tě naštvalo, co se ti povedlo? Tato malá změna v komunikaci může přinést velké výsledky,“ vysvětluje Matěj Kasal.
Včasná pomoc je zásadní
V případě, že již na sobě psychickou nepohodu pociťujeme, můžeme se obrátit na krizová pracoviště, kde se nám dostane pomoci rychle a včas. „V České republice máme dobře nastavený systém krizových linek, které jsou velmi vhodným prvním kontaktem. Můžeme využít také systému akutních služeb, například pohotovostí v psychiatrických nemocnicích. V Centru duševní rehabilitace jsme na takovéto situace připraveni a přijímáme pacienty i v akutním stavu. Dbáme přitom na vysoce lidský a empatický přístup, který je nejen pro léčbu takových stavů zcela zásadní,“ uzavírá Matěj Kasal.