Jak si udržet novoroční předsevzetí? Postupujte po malých krůčcích, radí psychiatr

14. 1. 2025

Se začátkem nového roku se obvykle pojí předsevzetí, která si lidé dávají. Nejčastěji se rozhodují zhubnout, přestat kouřit, zdravě jíst nebo omezit pití alkoholu. Vydržet však ve svém předsevzetí a nepolevit bývá čím dál těžší, a proto mnohým lidem jejich rozhodnutí vydrží sotva pár měsíců. „Někdy totiž děláme chybu v tom, že si dáváme až příliš vysoké cíle,“ upozorňuje psychiatr a vedoucí lékař ambulancí Centra duševní rehabilitace MUDr. Matěj Kasal.

Právě ona vysoká a často nereálná očekávání a takzvaný přepálený start způsobí, že nám předsevzetí nevydrží. „Pro člověka je přirozené, že se chce v životě zlepšovat, někam posouvat. Pokud si ale stanovím, že během ledna shodím dvacet kilo nebo naopak naberu svalovou hmotu a ono se nám to nepodaří, ztratím motivaci. Ale už jen to, že si například zajdu třikrát týdně do posilovny a mám z toho dobrý pocit, už to je reálné a já vidím ty malé pokroky. Důležité jsou malé krůčky za naším cílem, pak nám předsevzetí pravděpodobně vydrží,“ vysvětluje doktor Kasal.

V našem snažení nám může pomoci také to, že se obklopíme lidmi, kteří nás v našem předsevzetí podporují. Může jít o rodinu, přátele a kolegy, kteří vidí naše pokroky, umí nás pochválit a ocenit naše snažení. Podle psychiatra bychom se ale také měli naučit pochválit se sami: „Velmi málo chválíme sami sebe, a to je škoda. V okamžiku, kdy se to naučíme a dokážeme se i sami ocenit za to, že nějaký malý úkol zvládneme a pokračujeme v té cestě, tak to je právě to, co rozhoduje mezi úspěchem a neúspěchem. Zkusme si vést jednoduchý deníček a zapisovat si, co se nám již podařilo splnit. To nám pomůže soustředit se na to pozitivní.

Někdy se nám však přes veškerou snahu vydržet v našem předsevzetí nedaří, nemáme k tomu dostatek vůle. Abychom si vůli udrželi, je důležité ji posilovat odměnou. „Na cestě k úspěchu je nezbytné umět se odměnit. Pak můžeme pomocí odměny a malých změn dosahovat těch vytyčených velkých cílů. Je také velmi prospěšné svá přání s někým sdílet, popřípadě si říci o pomoc. A při tom třeba zjistíme, že ostatní mají také podobnou zkušenost a že si prošli či procházejí podobnými situacemi. Může nás to udržet na správné cestě,“ uzavírá doktor Kasal.